10018784-10203TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018784-10203TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Orientation :
Straight
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Nylon
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Published :
Length :
89mm
Housing Color :
Black
Card Type :
PCI Express™
Read Out :
Dual
Series :
HPCE®
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
1.1A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Cantilever
Pitch :
0.039 1.00mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish :
Gold
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Positions :
164
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Type :
Cantilever
Termination :
Solder, Staggered
Number of Contacts :
164
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
300V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Board Thickness :
1.56mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Width :
7.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V