10018784-10201TLF
Mfr.Part #
10018784-10201TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Pitch :
0.039 1.00mm
Termination :
Solder, Staggered
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Voltage - Rated AC :
300V
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.1A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Board Thickness :
1.56mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
64
Number of Contacts :
64
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Cantilever
Number of Positions/Bay/Row :
Length :
39mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
HPCE®
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.4mm