10018784-10113TLF
Mfr.Part #
10018784-10113TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
1 (Unlimited)
Series :
HPCE®
Width :
7.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Contacts :
164
Current Rating :
1.1A
Length :
89mm
Termination :
Solder, Staggered
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Positions :
164
Board Thickness :
2.36mm
Straight
Packaging :
Tray
Voltage - Rated AC :
300V