10018784-10112TLF
Mfr.Part #
10018784-10112TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Length :
56mm
Series :
HPCE®
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
7.4mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Board Guide, Locking Ramp
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Orientation :
Straight
Packaging :
Tray
Through Hole
Published :
2015
Current Rating :
1.1A
Number of Positions :
98
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
98
Board Thickness :
2.36mm
Max Operating Temperature :
85°C