10018784-10110TLF
Mfr.Part #
10018784-10110TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Pitch :
0.039 1.00mm
Housing Color :
Black
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Straight
Number of Contacts :
36
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Solder, Staggered
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
25mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Nylon
Packaging :
Tray
Series :
HPCE®
Width :
7.4mm
Number of Positions :
36
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Board Thickness :
2.36mm
Current Rating :
1.1A
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Voltage - Rated AC :
300V