10018784-10101TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018784-10101TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
HPCE®
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Type :
Cantilever
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Color :
Black
Orientation :
Straight
Number of Positions :
64
Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Cantilever
Board Thickness :
1.56mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions/Bay/Row :
11; 21
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
300V
Termination :
Solder, Staggered
Packaging :
Tray
Length :
39mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Card Type :
PCI Express™
Housing Color :
Black
Published :
2015
Current Rating :
1.1A
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Read Out :
Dual
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Nylon
Width :
7.4mm
Number of Contacts :
64
Insulation Resistance :
1GOhm
Pitch :
0.039 1.00mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm