10018784-10001TLF
Mfr.Part #
10018784-10001TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Stock
163
In Stock :
163
Edgeboard Connectors
Number of Positions/Bay/Row :
11; 21
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Cantilever
Contact Plating :
Gold
Width :
7.4mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish :
Gold
Read Out :
Dual
Contact Resistance :
40mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Board Thickness :
1.56mm
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
39mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Current Rating :
1.1A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.039 1.00mm