10018783-12201TLF
Mfr.Part #
10018783-12201TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Current Rating :
1.1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Board Thickness :
1.56mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Cantilever
Contact Finish Thickness :
Flash
Flammability Rating :
UL94 V-0
Black
Connector Type :
Cantilever
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Positions/Bay/Row :
Contact Plating :
Gold
Width :
7.4mm
Black
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
64
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Through Hole
Series :
HPCE®
Number of Contacts :
64
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
39mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Card Thickness :
0.062 1.57mm