10018783-12003TLF
Mfr.Part #
10018783-12003TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Voltage - Rated AC :
300V
Connector Type :
Cantilever
1GOhm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.039 1.00mm
Length :
89mm
Contact Type :
Cantilever
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Contacts :
164
Current Rating :
1.1A
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Series :
HPCE®
Board Thickness :
1.56mm
Termination :
Solder, Staggered
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Width :
7.4mm