10018783-11213TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018783-11213TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
1.1A
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Board Thickness :
2.36mm
Orientation :
Straight
Length :
89mm
Voltage - Rated AC :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Type :
Cantilever
Packaging :
Tray
Color :
Black
Number of Rows :
2
Read Out :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder, Staggered
Insulation Resistance :
1GOhm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Housing Color :
Black
Series :
HPCE®
Factory Lead Time :
11 Weeks
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
164
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Cantilever
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Card Type :
PCI Express™
Lead Free :
Lead Free
Width :
7.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V