10018783-11202TLF
Mfr.Part #
10018783-11202TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
FEMALE
Number of Contacts :
98
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Width :
7.4mm
Contact Plating :
Gold
Board Thickness :
1.56mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
56mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Positions :
98
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating :
1.1A
Series :
HPCE®
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
1GOhm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Type :
Cantilever
Nylon
Connector Type :
Cantilever
Card Thickness :
0.062 1.57mm