10018783-11110TLF
Mfr.Part #
10018783-11110TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Edgeboard Connectors
Package / Case :
Metal
Board Thickness :
2.36mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Color :
Black
Material :
Glass, Nylon
2
Lead Length :
3.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
36
Series :
HPCE®
Voltage - Rated AC :
300V
Width :
11.25mm
Current Rating :
1.1A
Termination :
Solder, Staggered
Orientation :
Straight
Black
Depth :
8.8mm
Contact Finish :
Gold
Height :
11.25mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Row Spacing :
2 mm
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Type :
Cantilever
Length :
25mm
Lead Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Read Out :
Dual
Contact Resistance :
30mOhm
Connector Type :
Cantilever
Pitch :
0.039 1.00mm
Length - Tail :
2.36mm
Packaging :
Tray
Number of Positions :
36
Mount :
PCB, Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
300V