10018783-11023TL
Mfr.Part #
10018783-11023TL
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Solder, Staggered
Number of Pins :
164
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Pitch :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tray
Connector Type :
Cantilever
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
RoHS Compliant
Contact Type :
Cantilever
Color :
Black
Number of Positions :
164
Datasheets
10018783-11023TL
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder, Staggered Gold 164 Positions Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
10018783-11023TLF Overview
The material was packaged in accordance with Tray's specifications.We recommend mounting type Through Hole.Using the connector socket Cantilever is how the device is connected.Currently, the device offers Board Lock, Locking Ramp features.Operating at a maximum temperature of 85°C°C ensures stable performance.For it to function properly, it must be maintained at a temperature of -55°C degrees Celsius at all times.It requires 164 pins in order to function.