10018783-11010TLF
Mfr.Part #
10018783-11010TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Board Thickness :
2.36mm
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Series :
HPCE®
Length :
25mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
1GOhm
Packaging :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Cantilever
Contact Type :
Cantilever
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Nylon
Width :
7.4mm
2
Orientation :
Straight
Voltage - Rated AC :
300V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
1.1A
Max Operating Temperature :
85°C
Color :
Black
Number of Positions :
36
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
36
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
300V