10018783-10210TLF
Mfr.Part #
10018783-10210TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Stock
875
In Stock :
875
Edgeboard Connectors
Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type :
Cantilever
Orientation :
Straight
Series :
HPCE®
Number of Positions :
36
Board Thickness :
2.36mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Connector Type :
Cantilever
Number of Contacts :
36
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Length :
25mm
Width :
7.4mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Voltage - Rated AC :
300V
Termination :
Solder, Staggered
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
1.1A
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
0.039 1.00mm