10018783-10201MLF
Mfr.Part #
10018783-10201MLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Contact Plating :
Gold, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Board Guide, Locking Ramp
Housing Color :
Black
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Positions/Bay/Row :
Board Thickness :
1.56mm
Number of Contacts :
64
Number of Positions :
64
Termination :
Solder, Staggered
Connector Type :
Cantilever
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Nylon
Insulation Resistance :
1GOhm
Black
Contact Type :
Cantilever
Current Rating :
1.1A