10018783-10123TLF
Mfr.Part #
10018783-10123TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder, Staggered
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Board Thickness :
1.56mm
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Positions :
164
Mounting Type :
Through Hole
Number of Contacts :
164
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Card Type :
PCI Express™
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Plating :
GXT, Gold
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Pitch :
0.039 1.00mm
Housing Material :
Nylon
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
1.1A
Max Operating Temperature :
85°C