10018783-10112TLF
Mfr.Part #
10018783-10112TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Stock
735
In Stock :
735
Number of Positions :
98
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Resistance :
1GOhm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Card Type :
PCI Express™
Number of Contacts :
98
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
Length :
56mm
FEMALE
Width :
7.4mm
Housing Material :
Nylon
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Cantilever
Min Operating Temperature :
-55°C
Board Thickness :
2.36mm
Packaging :
Tray
Published :
2015
Current Rating :
1.1A
Lead Pitch :
5.08mm
Max Operating Temperature :
85°C