10018783-10102TLF
Mfr.Part #
10018783-10102TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Edgeboard Connectors
Contact Type :
Cantilever
Insulation Resistance :
1GOhm
Board Thickness :
1.56mm
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Compliant
Lead Pitch :
1mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Max Operating Temperature :
85°C
Through Hole
Current Rating :
1.1A
Voltage - Rated AC :
300V
Series :
HPCE®
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Contacts :
98
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Rows :
2
Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Width :
7.4mm
Length :
56mm
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Cantilever
Number of Positions :
98
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Housing Color :
Black
Termination :
Solder, Staggered
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold
Card Thickness :
0.062 1.57mm