10018783-10102MLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018783-10102MLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Read Out :
Dual
Number of Rows :
2
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Card Type :
PCI Express™
Max Operating Temperature :
85°C
Color :
Black
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Number of Pins :
98
Orientation :
Straight
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
98
Housing Material :
Nylon
Card Thickness :
0.062 1.57mm