10018783-10100TLF
Mfr.Part #
10018783-10100TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Board Thickness :
1.56mm
Connector Type :
Cantilever
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
36
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Number of Contacts :
36
Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Lead Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mount :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Housing Material :
Nylon
Read Out :
Dual
Series :
HPCE®
Housing Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Board Guide, Locking Ramp
Current Rating :
1.1A
Length :
25mm
Width :
7.4mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
85°C