10018783-10012TLF
Mfr.Part #
10018783-10012TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Edgeboard Connectors
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Insulation Resistance :
1GOhm
FEMALE
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Current Rating :
1.1A
Housing Material :
Nylon
Black
Voltage - Rated AC :
300V
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Tray
Length :
56mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Cantilever
Number of Positions :
98
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
98
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Solder, Staggered
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
HPCE®
Width :
7.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Lead Free :
Lead Free
Board Thickness :
2.36mm