10018783-10002MLF
Mfr.Part #
10018783-10002MLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2008
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Black
Lead Free :
Lead Free
Board Thickness :
1.56mm
Connector Type :
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions :
98
Color :
Black
Housing Material :
Nylon
Straight
Series :
HPCE®
PCI Express™
Insulation Resistance :
1GOhm
Termination :
Solder, Staggered
Mount :
Through Hole
Current Rating :
1.1A