10018783-10001TLF
Mfr.Part #
10018783-10001TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Edgeboard Connectors
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions/Bay/Row :
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Through Hole
Flammability Rating :
UL94 V-0
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Width :
7.4mm
Voltage - Rated AC :
300V
Board Thickness :
1.56mm
Number of Positions :
64
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
39mm
Number of Rows :
2
Current Rating :
1.1A
Series :
HPCE®
Solder, Staggered
Insulation Resistance :
1GOhm
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Min Operating Temperature :
-55°C