10018783-10000TLF
Mfr.Part #
10018783-10000TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Edgeboard Connectors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Plating :
Gold
2
Housing Material :
Nylon
Published :
Current Rating :
1.1A
Color :
Black
Width :
7.4mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Orientation :
Straight
Voltage - Rated AC :
300V
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Cantilever
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
25mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.039 1.00mm
Packaging :
Tray
Number of Contacts :
36
Series :
HPCE®
Mount :
Through Hole
Card Type :
PCI Express™
Contact Type :
Cantilever
Number of Positions :
36
Board Thickness :
1.56mm