10018783-00111TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018783-00111TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Housing Material :
Nylon
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Orientation :
Straight
Color :
White
Termination :
Solder, Staggered
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
RoHS Status :
RoHS Compliant
Card Thickness :
0.093 2.36mm
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Number of Positions :
64
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Housing Color :
Natural
Mount :
Through Hole
Read Out :
Dual
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V