100136DCQR
Mfr.Part #
100136DCQR
Manufacturer
National Semiconductor
Description
BINARY COUNTER, 100K SERIES
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Counters, Dividers
Temperature Grade :
Other
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Load/Preset Input :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
24
JESD-609 Code :
e0
Output Characteristics :
OPEN-EMITTER
Additional Feature :
CAN BE USED AS 4-BIT BIDIRECTIONAL SHIFT REGISTER
fmax-Min :
250 MHz
JESD-30 Code :
R-GDIP-T24
Seated Height-Max :
5.715 mm
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Package :
Bulk
Propagation Delay (tpd) :
2.25 ns
Reach Compliance Code :
Unknown
Count Direction :
Bidirectional
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
2.54 mm
Logic IC Type :
BINARY COUNTER
Number of Terminals :
24
Pbfree Code :
No
Mode of Operation :
SYNCHRONOUS
Surface Mount :
No
Product Status :
Active
Series :
Terminal Position :
Dual
Family :
100k
HTS Code :
Width :
10.16 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Product Number :
Number of Bits :
4
Terminal Finish :
TIN LEAD
Datasheets
100136DCQR
National Semiconductor 100136DCQR
Counters, Dividers National Semiconductor 100136DCQR Overview
100136DCQR Features
The 100136DCQR binary counter boasts several key features including fast count operations up to 100 kHz, low power consumption, and a robust output that remains stable under varying operational conditions. Its compatibility with other digital logic families enhances its versatility in complex electronic circuits.