10013057-451200ELF
Mfr.Part #
10013057-451200ELF
Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A
Number of Positions :
45
Height Above Board :
0.047 1.20mm
IEC Conformance :
No
Number Of PCB Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Location :
BOTTOM
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating :
200mA
Insulation Resistance :
50000000Ohm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3mm
Withdrawl Force-Min :
LIF N
Flammability Rating :
UL94 V-0
Width :
3mm
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Free :
Lead Free
Solder
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Resistance :
50mOhm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Total Number of Contacts :
45
No
Gender :
Receptacle
Plastic
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
0.012 0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.2A
Voltage - Rated :
200V
Low Insertion Force (LIF)
Length :
15.8mm
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Surface Mount, Right Angle
Insertion Force-Max :
LIF N
Reference Standard :
UL
Mount :
Surface Mount
Body Breadth :
0.047 inch
Amphenol Communications Solutions 10013057-451200ELF
SFYL Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A