10013057-171200ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10013057-171200ELF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Series :
SFYL
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
DIN Conformance :
No
Housing Color :
White
Number of Positions :
17
Flat Flex Type :
FFC
Pitch :
0.012 0.30mm
Total Number of Contacts :
17
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Number of Rows :
1
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Actuator Color :
Black
Mating Cycles :
10
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Gender :
FEMALE
Locking Feature :
Flip Lock
Actuator Material :
Plastic
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
0.2A
Filter Feature :
Cable End Type :
Notched
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Contact Finish :
Gold
Height Above Board :
0.047 1.20mm
SFYL Series FFC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -25°C~85°C 0.2A