1.5KE7.5AE3/TR13
Mfr.Part #
1.5KE7.5AE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
71.3V
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Base Part Number :
1.5KE
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Breakdown Voltage :
75V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.6A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64.1V
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ