0838-040-X5U0-681M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0838-040-X5U0-681M
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF X5U RADIAL
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
0.280Dia 7.11mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
6.35mm
Capacitance :
680pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
X5U
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
0838-040-X5U0-681M
680pF Ceramic Capacitor ±20% X5U 0.280Dia 7.11mm -55°C~85°C Through Hole Radial, Disc
0838-040-X5U0-681M Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.280Dia 7.11mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.6.35mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
0838-040-X5U0-681M Features
a size/dimension of 0.280Dia 7.11mm