0805Y2500153MXR
Mfr.Part #
0805Y2500153MXR
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.015µF
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±20%
Datasheets
0805Y2500153MXR
Knowles Syfer 0805Y2500153MXR
FlexiCap™ 0.015μF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2500153MXR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y2500153MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm