0805Y2001P80DQT
Mfr.Part #
0805Y2001P80DQT
Description
CAP CER 1.8PF 200V C0G/NP0 0805
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.8pF
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
0805Y2001P80DQT
Knowles Syfer 0805Y2001P80DQT
FlexiCap™ 1.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2001P80DQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y2001P80DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm