0805X475K160CT
Mfr.Part #
0805X475K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 4.7UF 16V X5R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Width :
1.25mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance Tolerance :
± 10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4.7uF
Product Length :
2.01mm
Number of Terminals :
2
Qualification :
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Negative Tolerance :
10
Dielectric Material :
Ceramic
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Positive Tolerance :
Length :
2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Width :
1.25
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
16V