0805X106K160CT
Mfr.Part #
0805X106K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Stock
227
In Stock :
227
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
0805
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
2013
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
10μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X5R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Datasheets
0805X106K160CT
Walsin Technology 0805X106K160CT
10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)