0805N8R2D501CT
Mfr.Part #
0805N8R2D501CT
Description
MLCC 8.2PF 500V NPO 0805
Capacitance :
8.2 pF
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
C0G (NP0)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Negative Tolerance :
6.1
yes
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Tolerance :
0.5 pF
C0G
Case Code (Metric) :
Positive Tolerance :
6.1
Class :
Class 1
Pbfree Code :
Applications :
SMPS Filtering
Width :
1.25
0805 (2012 Metric)
Voltage Rating (DC) :
500 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Height :
0.6
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
0805N8R2D501CT
Walsin Technology 0805N8R2D501CT
CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 0.5pF 8.2pF