0805N8R2C500CT
Mfr.Part #
0805N8R2C500CT
Description
MLCC 8.2PF 50V NPO 0805
Series :
SIZE(GENERAL)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting :
Negative Tolerance :
3.05
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
C0G
Microwave Application :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Case Style :
Ceramic Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance Value :
8.2pF
Ratings :
Capacitance :
8.2pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Brand :
Walsin
Construction :
Flat
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Length (mm) :
2
Termination Style :
Pad
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
Positive Tolerance :
3.05
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Product Depth (mm) :
0.6
Voltage :
50VDC
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
Tolerance :
0.25pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
ECCN (US) :
EAR99
HTS Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Maximum Operating Temperature (°C) :
Product Height (mm) :
0.6
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
0805N8R2C500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N8R2C500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, 0805N8R2C500CT pinout, 0805N8R2C500CT datasheet PDF, 0805N8R2C500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N8R2C500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N8R2C500CT
SIZE(GENERAL) 8.2pF 50V Ceramic Capacitor 0.25pF 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805