0805N8R2C201CT
Mfr.Part #
0805N8R2C201CT
Description
MLCC 8.2PF 200V NPO 0805
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Product :
General Type MLCCs
Product Depth (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
3.05
Surface Mount
Construction :
Flat
Lead Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Height (mm) :
Active
Voltage :
200VDC
Packaging :
Tape and Reel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dissipation Factor (%) :
2.5
JESD-609 Code :
e3
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitors
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Length (mm) :
2
Failure Rate :
Capacitance Value :
8.2pF
Height - Seated (Max) :
Applications :
SMPS Filtering
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting :
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Height :
0.5 mm
Tolerance :
0.25pF
Capacitance :
8.2pF
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Termination Style :
Pad
Walsin
Microwave Application :
yes
Positive Tolerance :
3.05
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
0805N8R2C201CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N8R2C201CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Voltage:200VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 0805N8R2C201CT pinout, 0805N8R2C201CT datasheet PDF, 0805N8R2C201CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N8R2C201CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N8R2C201CT
- 8.2pF 200V Ceramic Capacitor 0.25pF 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805