0805N820J250CT
Mfr.Part #
0805N820J250CT
Description
MLCC 82PF 25V NPO 0805
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
82pF
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Length :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Product Status :
Active
Dielectric :
C0G (NP0)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Walsin
Ratings :
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Surface Mount :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Lead Spacing :
Positive Tolerance :
5
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Walsin
Series :
SIZE(GENERAL)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
25V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
0.6
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
5
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Tolerance :
5 %
Lead Style :
Width :
1.25
Datasheets
0805N820J250CT
Walsin Technology 0805N820J250CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 5% 82pF