0805N7R5C500CT
Mfr.Part #
0805N7R5C500CT
Description
MLCC 7.5PF 50V NPO 0805
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.25 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
3.33
Negative Tolerance :
3.33
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Height :
0.5 mm
Capacitance :
7.5 pF
Length :
2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
0805N7R5C500CT
7.5 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)