0805N561K201CT
Mfr.Part #
0805N561K201CT
Description
MLCC 560PF 200V NPO 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
Ratings :
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Spacing :
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Lead Style :
Width :
1.25
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Termination Style :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
10 %
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
2
Negative Tolerance :
10
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Packaging :
MouseReel
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
200V
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Multilayer :
yes
Capacitance :
560pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
0805N561K201CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 10% 560pF