0805N560J631CT
Mfr.Part #
0805N560J631CT
Description
MLCC 56PF 630V NPO 0805
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Width :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Walsin
Length :
2
Applications :
SMPS Filtering
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
0.6
SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Class 1
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
630V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Style :
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
56pF
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
5
Tolerance :
5 %
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Datasheets
0805N560J631CT
Walsin Technology 0805N560J631CT
56pF Capacitor 5 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C 0805 (2012 metric)