0805N560F100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N560F100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 56PF 10V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
1
Width :
1.25
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Packaging :
MouseReel
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±1%
Length :
2
Series :
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
Failure Rate :
Features :
Height :
0.6
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
General Purpose MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Brand :
Walsin
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
56 pF
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Class :
Class 1
Termination :
Standard
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Negative Tolerance :
Datasheets
0805N560F100CT
Walsin Technology 0805N560F100CT
- 56 pF 10V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)