0805N511J500CT
Mfr.Part #
0805N511J500CT
Description
MLCC 510PF 50V NPO 0805
Negative Tolerance :
5
Lead Spacing :
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
5
Capacitance :
510 pF
Height :
0.5 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance Tolerance :
± 5%
Width :
1.25 mm
Length :
2 mm
Product Width :
1.25mm
Walsin
Product Length :
2.01mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V