0805N511J101CT
Mfr.Part #
0805N511J101CT
Description
MLCC 510PF 100V NPO 0805
Features :
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Type :
High Capacitance MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G (NP0)
Height :
0.5 mm
Capacitance :
510 pF
Brand :
Walsin
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Termination :
Standard
Tolerance :
±5%
Width :
1.25 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
C0G, NP0
Walsin
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 1
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Ratings :
Datasheets
0805N511J101CT
- 510 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)