0805N4R7D251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N4R7D251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 4.7PF 250V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
0.5 pF
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Failure Rate :
Termination :
Standard
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Features :
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Width :
1.25 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2 mm
Product Status :
Active
Capacitance :
4.7 pF
Class :
Class 1
Lead Style :
Series :
Walsin
Height :
0.5 mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
0805N4R7D251CT
Walsin Technology 0805N4R7D251CT
- 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm C0G NP0 0.5pF 4.7pF