0805N4R7C160CT
Mfr.Part #
0805N4R7C160CT
Description
MLCC 4.7PF 16V NPO 0805
Voltage - Rated :
16V
Pbfree Code :
yes
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
0.25 pF
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Size Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Walsin
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Negative Tolerance :
5.32
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
1.25
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G (NP0)
Height :
0.6
Lead Style :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Brand :
Walsin
Multilayer :
Capacitance :
4.7pF
Lead Spacing :
Series :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
Positive Tolerance :
5.32
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Termination :
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Class :
Class 1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
0805N4R7C160CT
Walsin Technology 0805N4R7C160CT
- CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 0.25pF 4.7pF