0805N472J500CT
Mfr.Part #
0805N472J500CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
4700pF
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
17 Weeks
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C