0805N471J250CT
Mfr.Part #
0805N471J250CT
Description
MLCC 470PF 25V NPO 0805
Width :
1.25
Walsin
Product Length (mm) :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
JESD-609 Code :
e3
Case Style :
Ceramic Chip
Walsin
Mounting :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Negative Tolerance :
5
Length :
2
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
5%
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage :
25Vdc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.8
GENERAL PURPOSE
Microwave Application :
yes
Construction :
Flat
Ratings :
Product Height (mm) :
0.8
Capacitance :
470pF
Termination Style :
Pad
General Purpose MLCCs
Capacitance Value :
470pF
Datasheets
0805N471J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N471J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Type:General Purpose MLCCs, 0805N471J250CT pinout, 0805N471J250CT datasheet PDF, 0805N471J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N471J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N471J250CT
- 470pF 25V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805