0805N470F500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N470F500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 47PF 50V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
1
Packaging :
Tape and Reel
Width :
1.25
Lead Style :
Product Height (mm) :
0.6
RoHS :
Details
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Style :
Ceramic Chip
Subcategory :
Capacitors
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Features :
Capacitance Value :
47pF
HTS Code :
Voltage - Rated :
50V
Size Code :
Construction :
Flat
Number of Terminals :
2
Brand :
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
Height - Seated (Max) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Height :
0.6
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Product Depth (mm) :
1.25
Series :
SIZE(GENERAL)
Voltage :
50VDC
Microwave Application :
Termination Style :
Pad
ECCN Code :
EAR99
Class :
Class 1
Failure Rate :
Type :
General Purpose MLCCs
Positive Tolerance :
1
Pbfree Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Maximum Operating Temperature (°C) :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance :
47pF